Baza wiedzy -wybierz egzamin

Wybierz pytania z egzaminu pes
Wybierz termin (32)
pytania(205)

21.

48-letni pacjent z wywiadem choroby wieńcowej, po przebytym przed trzema laty zawale mięśnia sercowego leczonym pierwotną angioplastyką wieńcową, ponadto z nadciśnieniem tętniczym i hiperlipidemią, leczonymi dotychczas jedynie farmakologicznie, zgłosił się do izby przyjęć z powodu uczucia ciężaru w klatce piersiowej i duszności, które pojawiły się godzinę wcześniej. Pacjent jest przytomny oraz zorientowany. Markery martwicy miokardium (CK-MB, troponina T) były ujemne. W wykonanym niezwłocznie EKG uwidoczniono (przesuw papieru: 25mm/s): Częstoskurcz z szerokimi zespołami QRS <:br>

Wskaż właściwe postępowanie w tym przypadku

  • A. należy niezwłocznie wykonać kardiowersję elektryczną, następnie pilnie wykonać koronarografię i ewentualnie angioplastykę (jeśli konieczna), po czym zoptymalizować leczenie farmakologiczne.
  • B. należy niezwłocznie podać dożylnie amiodaron (bolus), a w razie nieskuteczności wykonać pilną kardiowersję elektryczną, po czym wykonać koronarografię i ewentualnie angioplastykę (jeśli konieczna). Jeśli wykluczony zostanie ostry zespół wieńcowy i inne odwracalne przyczyny arytmii, należy wszczepić pacjentowi automatyczny kardiowerter-defibrylator.
  • C. należy wykonać pilną kardiowersję elektryczną, po czym po 2-3 godzinnej obserwacji na izbie przyjęć pacjent może zostać wypisany do domu.
  • D. pacjent winien być przyjęty do szpitala i obserwowany, a kardiowersję elektryczną należy wykonać jedynie w sytuacji, gdy dojdzie do utraty przytomności lub rozwinięcia wstrząsu kardiogennego.
  • E. należy niezwłocznie wykonać kardiowersję elektryczną, a w trakcie dalszej hospitalizacji wszczepić pacjentowi automatyczny kardiowerter-defibrylator niezależnie od wyników innych badań.
Zarejestruj się i wybierz dodatkowe terminy oraz poznaj poprawne odpowiedzi do pytań