Pytania (120)
63.
Noworodek z CIPI urodzony siłami natury w 39. tygodniu ciąży z urodzeniową masą ciała 3200 g został przyjęty do oddziału noworodków. W oddziale nie powiodła się próba założenia zgłębnika do żołądka. Wysunięto podejrzenie niedrożności przełyku. W drugiej godzinie życia wykonano zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, na którym uwidoczniono słabo ale równomiernie upowietrznione płuca i upowietrznione pętle przewodu pokarmowego. Jakie jest właściwe postępowanie z noworodkiem?
- A. upowietrznienie przewodu pokarmowego wyklucza niedrożność przewodu pokarmowego dlatego noworodka należy zostawić z matką i rozpocząć karmienie naturalne.
- B. należy podjąć kolejne próby założenia zgłębnika do żołądka, w razie niepowodzenia karmić piersią.
- C. należy podjąć kolejne próby założenia zgłębnika do żołądka, w razie niepowodzenia wstrzymać karmienie i obserwować 24 godziny. Jeżeli sytuacja się nie zmieni przekazać noworodka do ośrodka referencyjnego.
- D. noworodka należy jak najszybciej (w trybie pilnym) przekazać do ośrodka referencyjnego ponieważ upowietrznienie przewodu pokarmowego przy braku możliwości założenia zgłębnika do żołądka wskazuje na wrodzoną niedrożność przełyku z przetoką tchawiczo-przełykową do dolnego odcinka i istnieje duże ryzyko refluksu treści żołądkowej do układu oddechowego.
- E. nie powinno się podejmować kolejnych prób założenia zgłębnika do żołądka żeby nie uszkodzić błony śluzowej.Należy zastosować żywienie pozajelitowe i w trybie planowym przekazać noworodka do ośrodka referencyjnego.