Baza wiedzy - wybierz egzamin

Oferujemy dostęp do pytań obejmujących bazę CEM oraz pytań LEK od roku 2008.

Wybierz termin (41)

Oferujemy dostęp do archiwalnych pytań PES ze strony CEM oraz niepublikowanych pytań z najnowszych 5 lat dla wybranych specjalizacji.

Wybierz specializacje (68)
Wybierz termin (41)

Pytania (120)

78.

Rodzice zgłaszają się do lekarza z trzyletnią dziewczynką, która od tygod-nia gorączkuje do 40 st C. Dziewczynka nie ma apetytu, wymiotuje, jest osłabiona
i niechętnie się bawi. Dziecko dotychczas nie chorowało poważnie. Dwa tygodnie wcześniej zaczęło chodzić do przedszkola. W badaniu przedmiotowym zwraca uwagę odwodnienie, nieżyt nosa, zaciąganie międzyżebrzy, częstość oddechów 55/minutę, osłuchowo nad płucami szmer oskrzelowy z przodu klatki piersiowej w okolicy podobojczykowej prawej, z tyłu klatki piersiowej po stronie prawej trzeszczenia, po stronie lewej prawidłowy. Jakie postępowanie będzie najwłaściwsze u opisanej dziewczynki?
1) podać leki przeciwgorączkowe i zalecić kontrolę w dniu następnym;
2) skierować dziecko do szpitala;
3) wykonać rtg klatki piersiowej;
4) oznaczyć morfologię z rozmazem i zalecić rodzicom, aby zgłosili się ponownie po otrzymaniu wyniku;
5) zalecić antybiotyk doustnie.
Prawidłowa odpowiedź to:

  • A. 1,4.
  • B. 1,3,5.
  • C. 2,3.
  • D. 3,4,5.
  • E. 1,3,4.
Zarejestruj się i wybierz dodatkowe terminy oraz poznaj poprawne odpowiedzi do pytań