Baza wiedzy - wybierz egzamin

Oferujemy dostęp do pytań obejmujących bazę CEM oraz pytań LEK od roku 2008.

Wybierz termin (44)

Oferujemy dostęp do archiwalnych pytań PES ze strony CEM oraz niepublikowanych pytań z najnowszych 5 lat dla wybranych specjalizacji.

Wybierz specializacje (68)
Wybierz termin (44)

Pytania (120)

117. U chorego lat 55 po operacji guza przysadki wydzielającego hormon wzrostu (GH) stwierdzono niepełne wyleczenie i włączono leczenie oktreotydem (preparat Sandostatin LAR w dawce 30 mg co 28 dni). Po 6 miesiącach leczenia stwierdzono: GH 0,72 µg/l oraz IGF-1 201 ng/l (norma 56-203). U tego chorego należy:

  • A. uznać chorobę za kontrolowaną i utrzymać dotychczasowe leczenie.
  • B. oznaczyć stężenie GH w teście z doustnym podaniem 75g glukozy (OGTT), aby właściwie ocenić kontrolę choroby.
  • C. uznać chorobę z niekontrolowaną, ponieważ stężenie GH jest wyższe niż 0,4 µg/l, i zwiększyć dawkę oktreotydu.
  • D. uznać chorobę z niekontrolowaną, ponieważ stężenie GH jest wyższe niż 0,4 µg/l, i zamienić oktreotyd na pegwisomant.
  • E. uznać chorobę z niekontrolowaną, ponieważ stężenie GH jest wyższe niż 0,4 µg/l, i zamienić oktreotyd na pasyreotyd.
Zarejestruj się i wybierz dodatkowe terminy oraz poznaj poprawne odpowiedzi do pytań