Baza wiedzy - wybierz egzamin

Oferujemy dostęp do pytań obejmujących bazę CEM oraz pytań LEK od roku 2008.

Wybierz termin (38)

Oferujemy dostęp do archiwalnych pytań PES ze strony CEM oraz niepublikowanych pytań z najnowszych 5 lat dla wybranych specjalizacji.

Wybierz specializacje (68)
Wybierz termin (38)

Pytania (120)

54.

W trakcie dyżuru anestezjolog został wezwany na oddział okulistyczny w celu przeprowadzenia pilnej konsultacji u 82-letniego pacjenta z ostrymi zaburzeniami świadomości. Z dostępnej dokumentacji medycznej wynikało, że chory był przyjęty w trybie planowym w celu przeprowadzenia zabiegu fakoemulsyfikacji zaćmy oka prawego, był obciążony nadciśnieniem tętniczym, stabilną chorobą wieńcową oraz rakiem gruczołu krokowego z licznymi przerzutami do kości. Przebieg zabiegu w znieczuleniu miejscowym był niepowikłany, po kilku godzinach chory zaczął zgłaszać osłabienie, ból brzucha, a następnie pojawiły się zaburzenia świadomości. W badaniu przedmiotowym chory był przytomny, splątany, oceniony w skali Glasgow na 13 pkt (4/4, 4/5, 5/6). Zwracała uwagę hipotensja, a w wykonanym badaniu EKG stwierdzono skrócenie odstępu QT, wydłużenie czasu trwania zespołu QRS, płaski załamek T oraz blok przedsionkowo-komorowy I stopnia. Na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego wskaż najwłaściwsze postępowanie terapeutyczne u tego pacjenta:

  • A. płynoterapia dożylna; furosemid i.v. 10 mg/godz.; pamidronat 90 mg i.v.; hydrokortyzon 200 mg i.v.
  • B. 10 ml 10% chlorku wapnia i.v.; 2 g siarczanu magnezu i.v.; furosemid i.v.10 mg/godz.
  • C. 10-40 ml 10% chlorku wapnia i.v.; diureza forsowana 0,9% chlorek sodu + furosemid i.v. 1mg/kg m.c.; 200 mg hydrokortyzonu i.v.
  • D. 20 ml 20% siarczanu magnezu; 200 mg hydrokortyzonu i.v.; furosemid i.v. 1 mg/kg m.c.
  • E. zbilansowana płynoterapia i.v.; powtarzane dawki 5 mg haloperidolu i.m. do czasu uspokojenia chorego.
Zarejestruj się i wybierz dodatkowe terminy oraz poznaj poprawne odpowiedzi do pytań