Oferujemy dostęp do pytań obejmujących bazę CEM oraz pytań LEK od roku 2008.
Wybierz termin (23)
Oferujemy dostęp do archiwalnych pytań PES ze strony CEM oraz niepublikowanych pytań z najnowszych 5 lat dla wybranych specjalizacji.
Wybierz specializacje (68)
Wybierz termin (23)
Pytania (120)
77.
W oporności receptora glukokortykosteroidów:
A. stwierdza się nadciśnienie tętnicze i hipokalemię, nieprawidłowy rytm dobowy ACTH, wymagane jest różnicowanie z chorobą Addisona.
B. stwierdza się nadciśnienie tętnicze i hipokalemię, prawidłowy rytm dobowy ACTH i osłabione hamowanie kortyzolu po DEXA, wymagane jest różnicowanie z zespołem Cushinga, wrodzonym przerostem nadnerczy, PCO, pierwotnym hiperaldosteronizmem.
C. stwierdza się prawidłowe ciśnienie i hipokalemię, nieprawidłowy rytm dobowy ACTH, wymaga różnicowania z chorobą Addisona.
D. prawidłowe ciśnienie i hipokalemię, wymagane jest różnicowanie z zespołem Cushinga, wrodzonym przerostem nadnerczy, PCO, pierwotnym hiperaldosteronizmem.
E. wszystkie powyższe stwierdzenia są nieprawdziwe.