Choroby wysypkowe u dzieci - cz. 7


Rumień zakaźny (lub inaczej choroba piąta”) to choroba wysypkowa wywoływana przez Parwowirusa B19. Wysypka rumieniowa na policzkach jest często pierwszym objawem i przypomina ślad po uderzeniu (stąd kolejna potoczna nazwa tej jednostki- choroba spoliczkowanego dziecka).


Brak objawów poprzedzających wysypkę, zwykle występuje niewysoka gorączka. Wysypka początkowo pojawia się na twarzy w postaci rumienia (o kształcie motyla lub uderzonych policzków) o czerwonofiołkowym zabarwieniu, przy czym nos i broda pozostają niezajęte.
W ciągu następnych dni wysypka pojawia się na kończynach. Wysypka układa się girlandowato. Wykwity najczęściej nie występują na tułowiu oraz na dłoniach i stopach. Nie występują też zmiany na błonach śluzowych.
Wysypka może ustępować i ponownie nawracać zwłaszcza pod wpływem bodźców termicznych (utrzymuje się długo, nawet do 2 tygodni). Ogólnie samopoczucie nie jest zaburzone, choroba przebiega bez gorączki lub ze stanami podgorączkowymi i trwa od 6 do 10 dni. Czasami obserwuje się zapalenie drobnych stawów (zwłaszcza u starszych dzieci).
Powikłania występują rzadko, zwykle są to bóle i zapalenia stawów – najczęściej drobnych stawów kończyn oraz zahamowanie rozwoju krwinek czerwonych (przełom aplastyczny), objawiające się niedokrwistością, zwłaszcza u pacjentów z wcześniej występującą niedokrwistością hemolityczną. Nawet u zupełnie zdrowych osób zakażenie parwowirusem B19 może doprowadzić do przejściowego zmniejszenia stężenia hemoglobiny.

Leczenie tylko objawowe. 

Parwowirus B19 jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży – zakażenie może doprowadzić do niedokrwistości wewnątrzmacicznej u dziecka i poronienia, mimo że ciężarna nie miała żadnych klinicznych objawów zakażenia.


grafika: Andrew Kerr, Public domain, via Wikimedia Commons