Kluczowe zmiany w egzaminach dla przyszłych lekarzy – powrót do zasad sprzed 2021 roku
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rewolucyjne zmiany dotyczące zasad przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Decyzja ta oznacza powrót do systemu sprzed 2021 roku, co ma na celu dokładniejszą ocenę wiedzy zdobytej przez studentów w trakcie studiów medycznych.
Powrót do starych zasad
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", od sesji jesiennej 2025 roku absolwenci medycyny oraz studenci po 10 semestrach studiów będą zdawali LEK i LDEK na dawnych zasadach. "Dwieście pytań, które będzie czekać na nich w książeczkach testowych, nie będzie pochodzić z jawnej bazy pytań z poprzednich lat" – podkreślono.
Nowe zasady zostały opracowane we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską, a ich celem jest ocena rzeczywistej wiedzy studentów, a nie umiejętności zapamiętywania gotowych odpowiedzi.
Oficjalne stanowisko
"Prace nad zmianą formuły egzaminu są prowadzone we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską od kilku miesięcy" – powiedział prof. Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia i były dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Pierwsze egzaminy w nowej formule mają odbyć się już w sesji jesiennej 2025 roku.
Komunikat CEM
W odpowiedzi na liczne zapytania kierowane do Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w sprawie zmian w zasadach przeprowadzania LEK i LDEK, instytucja wydała oficjalny komunikat. CEM zaznacza, że obecnie nie posiada żadnych oficjalnych informacji dotyczących zmian i przypomina, że takie zmiany wymagałyby nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
„CEM zachęca do monitorowania prac legislacyjnych, których przebieg można śledzić na stronie internetowej sejm.gov.pl. O wejściu w życie nowych przepisów CEM będzie informowało na bieżąco na swojej stronie internetowej” – czytamy w komunikacie.