Staż podyplomowy - formalności

Niezależnie od tego, czy studia lekarskie były dla ciebie niesamowitą przygodą, czy drogą przez piekło ich koniec jest bliski. Jako student ostatniego roku z pewnością wybiegasz myślami w przyszłość, zastanawiając się co dalej. 

Wiadomo, na twojej drodze jeszcze końcówka semestru letniego, ostatnia sesja w życiu i ostatnie wakacje, które zwieńczy Lekarski Egzamin Końcowy. Jednak dzisiejszy wpis chcemy zadedykować temu, co będzie jeszcze dalej, a mianowicie opiszemy dla was staż podyplomowy. 


Tytułem wstępu. Ilość formalności do załatwienia jest spora, ale da się to wszystko ogarnąć mając łeb na karku i ważne terminy wpisane w kalendarz. 

Przede wszystkim warto śledzić stronę internetową Izby Lekarskiej, do której będziecie należeć. W zakładce “staż podyplomowy” znajdziecie tam spis potrzebnych dokumentów, wymiary wymaganych zdjęć, wzory druków do wypełnienia itd. Dodatkowo w większości izb jest przynajmniej jeden pracownik, który zajmuje się tylko i wyłącznie stażem, więc odpowie na wszelkie wasze pytania. 

Jako, że procedury w pewnym stopniu różnią się między poszczególnymi izbami lekarskimi, opiszemy tutaj ogólny zarys postępowania - szczegóły sprawdźcie na stronie waszej izby :) 


Pierwszy przystanek w drodze do rozpoczęcia stażu to... fryzjer i/lub kosmetyczna, bo przed nami wizyta u fotografa. Nikt z nas nie chce przecież niekorzystnie prezentować się na zdjęciu w PWZ czy na dyplomie :P 
Do książeczki PWZ konieczne jest zdjęcie biometryczne, na którym naprawdę trudno jest dobrze wypaść, ale już do dyplomu można ładnie zapozować :D 

Teraz, gdy już jesteśmy uzbrojeni w swoje podobizny, podróż przez biurokrację powinniśmy zacząć od naszej Uczelni, gdzie odbieramy odpis dyplomu oraz suplement do dyplomu. Dokumenty te są o tyle ważne, że nie tylko posłużą do uzyskania Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ), ale są niezbędne do złożenia wniosku o Lekarski Egzamin Końcowy w systemie SMK. Na tym etapie dostajemy jedynie odpis dyplomu - ten dokument w zupełności wystarcza do załatwienia wszelkich formalności. Właściwy dyplom przyjdzie nam odebrać na uroczystej gali - Dyplomatorium, gdzie ubrani w czarne togi i birety uściśniemy dłoń z władzami uczelni. 


Pora na spotkanie z lekarzem medycyny pracy. Potrzebne nam będzie skierowanie z izby lekarskiej (zwykle do pobrania ze strony izby) i/lub ok. 50-100zł (w zależności od miasta). Badania zwykle są ograniczone do podstawowego ekg, ciśnienia, krótkiego wywiadu, orientacyjnej ostrości wzroku, ale to będzie zależało od konkretnej placówki. W każdym razie, powinniśmy wyjść z takiej wizyty z zaświadczeniem o stanie zdrowia.


Z dumą przyglądając się średniej ze studiów, którą mamy na dyplomie, a od której zależeć będzie gdzie dostaniemy się na staż, modlimy się, by nasza nadużywana od 6 lat drukarka nas nie zawiodła. Ewentualnie odwiedzamy zaprzyjaźniony punkt ksero. Do wydrukowania mamy przynajmniej kilka dokumentów (których pełny spis znajdziecie na stronie swojej izby lekarskiej) jak wniosek o staż podyplomowy, dokumenty RODO, oświadczenia o nieosiąganiu przychodu, czy zgodzie na publikację naszego wizerunku w centralnym rejestrze NIL. 
(Zaświadczenie o nieosiąganiu przychodu zwalnia nas z obowiązku opłacania składki członkowskiej w Izbie Lekarskiej, do czasu rozpoczęcia stażu. W czasie stażu, składka ta wynosi 10zł/miesiąc). 


Z teczką pełną dokumentów, wypisanych wniosków, oświadczeń, zaświadczeń i zdjęć udajemy się do Izby Lekarskiej. To, do której konkretnie, zależy od dwóch podstawowych czynników: gdzie jesteśmy zameldowani i gdzie chcemy iść na staż. Z doświadczenia wiem, że nie wszystkie izby skrupulatnie sprawdzają meldunek na ich obszarze, więc można sobie zafundować 13 miesięcy życia nad morzem czy w górach, jeśli się ma taką ochotę. 

Jeśli mamy szczęście i uda nam się dostarczyć komplet dokumentów za pierwszym razem, to pozostaje nam tylko czekać na ten pamiętny dzień, kiedy do na uroczystym wręczeniu PWZ w naszej Izbie Lekarskiej otrzymamy “książeczki stażowe” wraz z informacją w którym szpitalu przyjdzie nam stażować. 

Uff, połowa formalności za nami :D 


No może trochę więcej niż połowa, jednak to z pewnością nie koniec. Kolejny przystanek na naszej drodze do stażu to odwiedzenie działu administracyjnego szpitala, w którym już niedługo rozpoczniemy pracę. Zostaniemy tam poinformowani o konieczności kolejnej wizyty u lekarza medycyny pracy (tak, byliśmy u niego nie dalej niż 2 miesiące temu, musimy niestety iść tam ponownie…), gdzie znowu w zależności od miejsca, możemy mieć do zbadania jedynie morfologię i poziom cholesterolu całkowitego, a można trafić i tak, że przejdzie się badanie kału na pasożyty, antygen HCV, rtg klatki piersiowej i wiele innych. 


Poza tym zostaniemy poinformowani o konieczności wykupienia ubezpieczenia (chyba, że Izba Lekarska już się tym zajęła). W dziale płac jest kilka papierków do podpisania - sposób odbioru wynagrodzenia, urząd skarbowy, w którym będziemy się rozliczać itd. 
Przy okazji tej wizyty dowiemy się również o spotkaniu organizacyjnym, które zwykle jest organizowane dzień przed rozpoczęciem pracy/w pierwszym dniu pracy, a także wszelkich obowiązkowych szkoleniach (BHP, p/poż itd). 


Gdy już lekarz medycyny pracy da nam zielone światło i pobłogosławi swoim zaświadczeniem o zdolności do pracy, możemy podpisać ze Szpitalem umowę o pracę, pierwszą w życiu w charakterze lekarza. 


Podsumowując:

  • zapoznaj się z wymogami swojej izby lekarskiej

  • zrób zdjęcia potrzebne do dokumentów

  • odbierz odpis i suplement dyplomu z uczelni

  • wydrukuj i wypełnij wymagane przez izbę dokumenty

  • odwiedź lekarza medycyny pracy

  • zawieź komplet dokumentów do izby lekarskiej

  • po otrzymaniu skierowania na staż udaj się do administracji swojego szpitala stażowego

  • ponownie odwiedź lekarza medycyny pracy

  • z kompletem dokumentów wróć do szpitala, gdzie podpiszesz umowę o pracę


Chcecie dowiedzieć się więcej? 
Już za tydzień kolejna porcja informacji o stażu podyplomowym! :)