Pytania (198)
30.
Lekarz lub ratownik medyczny zespołu wyjazdowego pogotowia ratunkowego w
przypadku wezwania do chorego, u którego wystąpił niedowład połowiczy lewostronny
o nagłym początku i ciśnienie tętnicze wynosiło 180/110 mmHg, po zbadaniu chorego i
w razie potrzeby zabezpieczeniu podstawowych czynności życiowych, powinien
niezwłocznie:
- A. zebrać wywiad chorobowy (od chorego lub świadków zachorowania) odnośnie do godziny i minut wystąpienia objawów, przebytych chorób oraz ustalić, czy i jakie leki chory pobiera oraz odnotować to w dokumentacji medycznej.
- B. podać kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg doustnie, gdyż najczęstszą przyczyną nagle występujących niedowładów połowiczych jest udar niedokrwienny.
- C. podać kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg doustnie oraz podać heparynę drobnocząsteczkową (np. sól sodową enoksaparyny) w dawce profilaktycznej 20-40 mg podskórnie, ale nie w dawce leczniczej (np. 80 mg), aby nie wyłączyć możliwości leczenia trombolitycznego w późniejszym okresie.
- D. jak najszybciej obniżyć ciśnienie tętnicze do poziomu poniżej 140/90 mmHg podając bloker wapnia (np. nifedypinę 5 mg podjęzykowo) lub lekami dożylnymi np. furosemid 20 mg i.v.
- E. podać heparynę drobnocząsteczkową (np. sól sodową enoksaparyny) w dawce profilaktycznej 20-40 mg podskórnie, ale nie w dawce leczniczej (np. 80 mg), aby nie wyłączyć możliwości leczenia trombolitycznego w późniejszym okresie.